Jdi na obsah Jdi na menu
 


Růžička: Potřebuju být na střídačce, jen reprezentaci bych vést nechtěl

27. 8. 2008
Trenér Slavie Vladimír Růžička hovoří na tiskové konferenci.

Trenér Slavie Vladimír Růžička hovoří na tiskové konferenci.
foto: Jan Hrouda, ČTK

Růžička: Potřebuju být na střídačce, jen reprezentaci bych vést nechtěl

Pořádně nabitý rok je před Vladimírem Růžičkou. Z pozice trenéra a generálního manažera Slavie Praha bude usilovat o to, aby jeho klub dostál v domácí extralize roli úřadujícího mistra a neudělal ostudu ani v evropské Lize mistrů. A navíc jej čekají povinnosti u reprezentace, jejíž otěže převzal po čtyřech letech. "Nedělal bych z toho vědu," zůstává hokejová persona v klidu.

27. 8. 2008 09:45

Už za čtrnáct dní startuje extraliga, jaké cíle má mistrovská Slavia?

Samozřejmě chceme v sezóně obstát se ctí. Budeme chtít hrát znovu atraktivní hokej pro lidi, ale samozřejmě musíme mít i výsledky. Protože to, kdo hraje hezkej hokej, se nakonec nepočítá. Ale máme velkou pokoru vůči ostatním mužstvům, protože liga je hrozně vyrovnaná.

Kdo podle Vás patří mezi největší favority soutěže?

Největším favoritem je Sparta. Ale nesmíme zapomínat ani na České Budějovice, loni se v dobrém světle ukázaly Karlovy Vary... A pro mě budou favoritem i Vítkovice.

V minulosti už se několikrát stalo, že mistrovský klub si v následující sezóně nevedl dobře. Jak chcete tomuto jevu zabránit?

Na to se těžko dá odpovědět, roli hraje spousta dalších věcí jako zranění a podobně. Jednou hrajete o titul a další rok můžete hrát dole. A my tuhle „mistrovskou kocovinu“ měli v posledních letech skoro pořád, posledních pár let jsme byli několikrát ve finále... 

Co říkáte na návrat řady hráčů z NHL?

Určitě budou přínosem. I když už mají svůj věk, tak je na nich vidět, že je hokej pořád baví. Pro fanoušky je to obrovské oživení a mají se na co těšit.

Vy jste velmi stál o to získat Martina Ručinského, ale on dal nakonec přednost Spartě. Jak moc vás to mrzí?   

O Martina jsem hodně stál, já jej vždycky bral jako takové své "dítě". Ale i když teď každý stojíme na jiné straně střídačky, to veliké přátelství mezi námi pořád trvá a bude. My jsme si to vyříkali a já budu chtít, aby se mu dařilo. Ale ne proti nám (smích).

V nové sezóně čeká Slavii i nově vzniklá Liga mistrů, jak k této soutěži mistrovský klub přistoupí?

My to budeme brát hodně prestižne a chceme uspět. Chtěli bychom ze skupiny postoupit, ale nebude to jednoduché... Doufám, že to přitáhne i lidi a nastartuje to alespoň trochu podobnou tradici jako má fotbalová Liga mistrů. A fanoušci mohou alespoň poznat i úroveň zahraničních týmů.

Co už jste stačil zjistit o vašich soupeřích v LM - švédském Linköpingu a švýcarském Curychu?

My jsme hlavně nechtěli ruský tým, i kvůli cestování. Teď jsem se byl v Salcburku podívat na Curych a je to velmi silné mužstvo se spoustou Kanaďanů. A švédská liga je určitě kvalitní, takže nás proti Linköpingu čekají těžké zápasy. Doufám, že obstojíme, protože jak my tak Budějovice nebudeme hrát jen za sebe, ale za celý český hokej.

Plánujete vzhledem k termínové náročnosti úlevy některým hráčům?

Hráči jsou profesionálové a musí se s tím vyrovnat. Když se s tím dokážou vypořádat hráči v NHL, tak to dokážou i hráči v České republice. Myslím, že jsou velice slušně placení a tak se k tomu také musí stavět. Těch zápasů není zase o tolik víc.

Vás osobně ale kromě práce ve Slavii ještě navíc čeká práce u národního mužstva. Jak to všechno chcete zvládnout?

Já bych z toho nedělal velkou vědu. V Rusku Bykov také trénuje národní mužstvo i CSKA Moskva. Já bych nechtěl být jen trenérem reprezentace, to by mne nenaplňovalo. Potřebuji být pořád na střídačce a celou sezónu cítit nějaké napětí. Když budou akce reprezentace, tak budu u národního mužstva a Slavii těch pár dní povede Jirka Kalous. V tom nebude žádný problém.

Už se vám v hlavě rýsuje nějaká širší sestava pro první zápasy na Euro Hockey Tour?

S kolegy Jandačem a Weissmannem už jsme měli několik schůzek. Teď se například chceme jet podívat na turnaj dvacítky do Brna, takže probereme další věci. Už dáváme dohromady nějaká jména, máme připravených asi šest útočných řad a čtrnáct obránců. Takže představu máme, ale uvidíme... Vždyť první nominace bude až někdy koncem října.

Bavil jste se už i s některými hráči, kteří v minulosti oznámili v národním týmu konec?

V nějakém kontaktu jsme, ale nebudu je už teď v srpnu otravovat. Necháme nejdřív rozjet extraligu a pak budeme podle toho postupovat. A s Jardou Jágrem jsme domluveni, že na první dvě akce nepřijede.

Budete při sestavování reprezentační nominace nějak zohledňovat to, že hráče Slavie čeká hodně nabitý program a mohou být unavení?

Já vám řeknu jednu věc: ať to bude jakkoliv, tak vždycky si někdo něco najde. Buď řekne: on si tam dává hodně hráčů ze Slavie, protože je ze Slavie. Anebo řekne, že jich tam dává schválně málo, protože si je šetří pro Slavii. Takže se pokaždé k ničemu nedopracujeme, to už si tady můžeme říct rovnou. Ale určitě to nebude tak, že by v nároďáku bylo šest hráčů z jednoho klubu, to nejde. A ani to tak nechci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář